"Udhetim pergjate velipoja" Shkoder by velipoja

Shkoder Travel Guide: 144 reviews and 297 photos

Velipoja hap zyrtarisht sezonin turistik

Velipoja hap zyrtarisht sezonin turistik

Pas reshjeve që vonuan ardhjen e verës biznesmenët e banorët e Velipojës shpresojnë në një rritje të numrit të turistëve kosovarë, përveç atyre nga Shkodra, që janë turistët e përvitshëm të kësaj zone

Ditën e premte Velipoja, fshati me bukuri të rralla natyrore 30 km nga Shkodra, hapi zyrtarisht sezonin turistik për vitin 2004. Me gjtihë problemet e shumta që shoqërojnë turizmin shqiptar dhe atë të Velipojës, biznesmenët vendas dhe banorët e zonës janë optimistë se do të ketë një rritje të numrit të turistëve. Ata shpresojnë veçanërisht në një rritje të numrit të turistëve kosovarë, përveç turistëve të shumtë nga Shkodra, që vijnë vazhdimisht në Velipojë për të hequr stresin e jetës së vështirë në një nga qytetet më të varfra të vendit.
Me rastin e hapjes së sezonit utristik 2004 u organizua edhe një ceremoni festive në Rezervatin Natyror të Velipojës. Në këtë ceremoni morën pjesë përfaqësues të pushtetit vendor, si: kryetari i Komunës Velipojë Dedë Kacaj, deputeti i zonës Valentin Palaj etj. Gjithashtu, në këtë ceremoni ishin ftuar të merrnin pjesë edhe 4 ministra si përfaqësues të pushtetit qendror. Por në ceremoni mori pjesë vetëm Gjergj Liqejza, zëvendësministri i Energjetikës. Liqejza ka qenë prefekt i qarkut Shkodër dhe prania e tij në ceremoninë e organizuar ndoshta është më e lidhur me detyrën e tij të mëparshme sesa me atë të tanishme si zv. ministër. Në ceremoni mori pjesë edhe ambasodori i Republikës Federale të Gjermanisë zoti Hans Peter Annen. Zoti Annen vuri theksin te mundësitë e mëdha të zhvillimit të zonës e bukuritë mahnitëse natyrale. Ai deklaroi se ambasada gjermane ka ndihmuar dhe do të ndihmojë në vazhdimësi zhvillimin e zonave në veri të vendit. Në ceremoni u bë edhe prezantimi i projektit të organizuar nga GTZ shoqëria gjermane për bashkëpunim teknik në mbështjete të zhvillimit të turizmit e të zhvillimit të agrikulturës në komunën e Velipojës.
Pas ceremonisë të pranishmit patën mundësinë të vizitonin rezervatin dhe lagunën e Vilunit. Më pas u organizua edhe një drekë festive në hotelin “Fantazia”, që ndodhet në buzë të detit. Aty të pranishmit patën mundësinë të shijonin lloje të ndryshme peshku si një gatim tradicional të shoqëruara me mjeshtëri me antipasta e garnitura italiane e verë malazeze, duke kthyer këtë drekë një përzierje shijesh mesdhetare. Njëri nga punonjësit e hotelit tha: “Shpresojmë që të ftuarit e nderuar, veçanërisht nga Tirana, do të kthehen përsëri si turistë në Velipojë e në hotelin tonë”.

Velipoja
Po të udhëtosh në jugperëndim të qytetit të Shkodrës, rreth 30 km, do të mbërrish në plazhin e Velipojës. Ky bregdet është një perlë e natyrës shqiptare ku gërshetohen harmonishëm deti, lumi, plazhi, pylli, laguna e mali. Gjatësia e plazhit është 14 km dhe gjerësia rreth 300 m. Velipoja është plazhi më i ri i vendit me një moshë jo më shumë se 300-vjeçare. Deri në vitet ’80 turizmi ka qenë shumë i kufuzuar për shkak të afërsisë me zonat kufitare. Madje për të kaluar në rrugën për në Velipojë duhej që të pajiseshe me një leje të veçantë kalimi nga organet e rendit.
Rëra është e pashfrytëzuar dhe uji është kristal i pastër. Në afërsi ndodhet edhe rezervati i gjuetisë. Plazhi ka vlera të mëdha kurative dhe kushtet klimatike janë shumë të favorshme për plazh gjatë tre muajve të verës. Por fundjava është koha kur shumë shkodranë dhe vizitorë nga vende të ndryshme gjejnë prehje në këtë vend. Aty ka mundësi të ndryshme argëtimi. Jo vetëm plazhi dhe bukuria natyrore të zhytin drejt këtij vendi, por dhe pjesa më zbavitëse, që ka të bëjë me pasionin e njerëzve të veçantë për të peshkuar dhe për të gjuajtur lepuj. Në këto vitet e fundit Velipoja është mbushur me hotele dhe shtëpi luksoze për pushuesit.

Pros and Cons
 • Pros:Shkodra a wonderful place to travel
 • Cons:becareful wen you travel over there don;t paly around with shkodran ,othervise you can't stay there even an hour
 • In a nutshell:I am from shkodra myself ...so ,so two thumbs up for this place
 • Last visit to Shkoder: Aug 2003
 • Intro Updated May 9, 2016
 • Add to Trip Planner (?)
 • Report Abuse

Reviews (1)

Comments (2)

 • Sep 15, 2005 at 10:36 AM

  just for your information, THAT PICTURE is NOT Velipoja, but the other side of the border in Montenegro. It's the nudist beach of Ada. I've been there, and had a great time. Cheers!

 • JLBG's Profile Photo
  Aug 25, 2005 at 3:48 AM

  Nice start

velipoja

“ENJOY YOUR LIFE”

Online Now

Male

Ranked Member
Member Rank:
3 2 3 5 2

Badges & Stats in Shkoder

 • 1 Reviews
 • 2 Photos
 • 0 Forum posts
 • 2 Comments
 • 16,462PageViews

Have you been to Shkoder?

  Share Your Travels  

Latest Activity in Shkoder

Friends

No friends yet.