"Udhetim pergjate velipoja" Shkoder by velipoja

Shkoder Travel Guide: 144 reviews and 297 photos

Velipoja hap zyrtarisht sezonin turistik

Velipoja hap zyrtarisht sezonin turistik

Pas reshjeve qė vonuan ardhjen e verės biznesmenėt e banorėt e Velipojės shpresojnė nė njė rritje tė numrit tė turistėve kosovarė, pėrveē atyre nga Shkodra, qė janė turistėt e pėrvitshėm tė kėsaj zone

Ditėn e premte Velipoja, fshati me bukuri tė rralla natyrore 30 km nga Shkodra, hapi zyrtarisht sezonin turistik pėr vitin 2004. Me gjtihė problemet e shumta qė shoqėrojnė turizmin shqiptar dhe atė tė Velipojės, biznesmenėt vendas dhe banorėt e zonės janė optimistė se do tė ketė njė rritje tė numrit tė turistėve. Ata shpresojnė veēanėrisht nė njė rritje tė numrit tė turistėve kosovarė, pėrveē turistėve tė shumtė nga Shkodra, qė vijnė vazhdimisht nė Velipojė pėr tė hequr stresin e jetės sė vėshtirė nė njė nga qytetet mė tė varfra tė vendit.
Me rastin e hapjes sė sezonit utristik 2004 u organizua edhe njė ceremoni festive nė Rezervatin Natyror tė Velipojės. Nė kėtė ceremoni morėn pjesė pėrfaqėsues tė pushtetit vendor, si: kryetari i Komunės Velipojė Dedė Kacaj, deputeti i zonės Valentin Palaj etj. Gjithashtu, nė kėtė ceremoni ishin ftuar tė merrnin pjesė edhe 4 ministra si pėrfaqėsues tė pushtetit qendror. Por nė ceremoni mori pjesė vetėm Gjergj Liqejza, zėvendėsministri i Energjetikės. Liqejza ka qenė prefekt i qarkut Shkodėr dhe prania e tij nė ceremoninė e organizuar ndoshta ėshtė mė e lidhur me detyrėn e tij tė mėparshme sesa me atė tė tanishme si zv. ministėr. Nė ceremoni mori pjesė edhe ambasodori i Republikės Federale tė Gjermanisė zoti Hans Peter Annen. Zoti Annen vuri theksin te mundėsitė e mėdha tė zhvillimit tė zonės e bukuritė mahnitėse natyrale. Ai deklaroi se ambasada gjermane ka ndihmuar dhe do tė ndihmojė nė vazhdimėsi zhvillimin e zonave nė veri tė vendit. Nė ceremoni u bė edhe prezantimi i projektit tė organizuar nga GTZ shoqėria gjermane pėr bashkėpunim teknik nė mbėshtjete tė zhvillimit tė turizmit e tė zhvillimit tė agrikulturės nė komunėn e Velipojės.
Pas ceremonisė tė pranishmit patėn mundėsinė tė vizitonin rezervatin dhe lagunėn e Vilunit. Mė pas u organizua edhe njė drekė festive nė hotelin ?Fantazia?, qė ndodhet nė buzė tė detit. Aty tė pranishmit patėn mundėsinė tė shijonin lloje tė ndryshme peshku si njė gatim tradicional tė shoqėruara me mjeshtėri me antipasta e garnitura italiane e verė malazeze, duke kthyer kėtė drekė njė pėrzierje shijesh mesdhetare. Njėri nga punonjėsit e hotelit tha: ?Shpresojmė qė tė ftuarit e nderuar, veēanėrisht nga Tirana, do tė kthehen pėrsėri si turistė nė Velipojė e nė hotelin tonė?.

Velipoja
Po tė udhėtosh nė jugperėndim tė qytetit tė Shkodrės, rreth 30 km, do tė mbėrrish nė plazhin e Velipojės. Ky bregdet ėshtė njė perlė e natyrės shqiptare ku gėrshetohen harmonishėm deti, lumi, plazhi, pylli, laguna e mali. Gjatėsia e plazhit ėshtė 14 km dhe gjerėsia rreth 300 m. Velipoja ėshtė plazhi mė i ri i vendit me njė moshė jo mė shumė se 300-vjeēare. Deri nė vitet ?80 turizmi ka qenė shumė i kufuzuar pėr shkak tė afėrsisė me zonat kufitare. Madje pėr tė kaluar nė rrugėn pėr nė Velipojė duhej qė tė pajiseshe me njė leje tė veēantė kalimi nga organet e rendit.
Rėra ėshtė e pashfrytėzuar dhe uji ėshtė kristal i pastėr. Nė afėrsi ndodhet edhe rezervati i gjuetisė. Plazhi ka vlera tė mėdha kurative dhe kushtet klimatike janė shumė tė favorshme pėr plazh gjatė tre muajve tė verės. Por fundjava ėshtė koha kur shumė shkodranė dhe vizitorė nga vende tė ndryshme gjejnė prehje nė kėtė vend. Aty ka mundėsi tė ndryshme argėtimi. Jo vetėm plazhi dhe bukuria natyrore tė zhytin drejt kėtij vendi, por dhe pjesa mė zbavitėse, qė ka tė bėjė me pasionin e njerėzve tė veēantė pėr tė peshkuar dhe pėr tė gjuajtur lepuj. Nė kėto vitet e fundit Velipoja ėshtė mbushur me hotele dhe shtėpi luksoze pėr pushuesit.

Pros and Cons
 • Pros:Shkodra a wonderful place to travel
 • Cons:becareful wen you travel over there don;t paly around with shkodran ,othervise you can't stay there even an hour
 • In a nutshell:I am from shkodra myself ...so ,so two thumbs up for this place
 • Last visit to Shkoder: Aug 2003
 • Intro Updated May 9, 2016
 • Add to Trip Planner (?)
 • Report Abuse

Reviews (1)

Comments (2)

 • Sep 15, 2005 at 10:36 AM

  just for your information, THAT PICTURE is NOT Velipoja, but the other side of the border in Montenegro. It's the nudist beach of Ada. I've been there, and had a great time. Cheers!

 • JLBG's Profile Photo
  Aug 25, 2005 at 3:48 AM

  Nice start

velipoja

“ENJOY YOUR LIFE”

Online Now

Male

Ranked Member
Member Rank:
3 2 3 9 4

Badges & Stats in Shkoder

 • 1 Reviews
 • 2 Photos
 • 0 Forum posts
 • 2 Comments
 • 16,462PageViews

Have you been to Shkoder?

  Share Your Travels  

Latest Activity in Shkoder

Friends

No friends yet.